Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Reencuentro_(álbum_de_Jose_José) Puerto_del_Sonido Los_Tellos_de_Meneses Manuel_Comellas_Coimbra Premio_Nacional_de_Investigacion_Santiago_Ramon_y_Cajal Pro_Patria Mawlana_Yalāl_ad_Din_Muhammad_Rumī Registro_(organo) Raúl_Albiol_Tortajada Primera_División_de_España_2003_04 Lápiz_y_papel Pyrgulopsis_simplex Grafton_(Wisconsin) Maximum_Rocknroll_(álbum) Rally_Acrópolis_de_1992 Reggie_Harding María_Teresa_Guerrero Premios_Jussi Mailleres Michele_Marieschi Gothita María_de_Avaugour,_duquesa_de_Montbazon María_Winkelmann Gradación_(figura_literaria) Red_060 Prueba_del_estimulo_de_las_hormonas_adrenocorticotróficas RGD_33 Menhir_de_Champ_Dolent Mike_Hawthorn Profundidades_abisales Ramón_Álvarez-Valdés Recta_de_balance Metroid_(saga) Mariano_Mercerón Mil_Mi_25 Man_Hunt Ludia Maulers Milan_Majstorović María_del_Pilar_Pérez_(nutrióloga) MSV-Arena Lydia_Lamaisón Pouilley-Français Maiz_azul Grappa_con_miel Micaela_Navarro Microrregión_del_Valle_del_Río_de_los_Bois Mediana_de_Aragon Mansilla_de_las_Mulas_(León) MUI Mast_Arboretum Pouilly-sur-Loire Granada_(Colombia) Rascacio_rubio Presidencia_del_Gobierno_de_Espana

html map