Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Flavio_Cresconio_Coripo Empedrao_ceheginero Elecciones_generales_de_Brasil_(2002) Euphorbia_hedyotoides Francis_McDonald El_Anticristo_(película_1974) En_foco_(libro) Foia_de_Xixona Enlightenment_(canción) El_corto_siglo_xx Facultad_de_Medicina_(UBA) Fasti_triumphales Erupciones_historicas_de_Tenerife Escudo_de_Colombia_Britanica Estación_Chufquén El_hombre_inocente El_libro_de_la_selva:_la_aventura_continúa Finlandia_Central Football_League_(Greece) Estación_25_de_Febrero Francisco_Leon Fernelmont Escrofularia_menor Eveno_(desambiguación) Floods Elizabeth_Kerr Eter_(pseudociencia) Eduardo_Hughes_Galeano Fabrica_textil_Bandera_Roja Elkin_Restrepo Empusa_pennicornis_condarinica Etdrick_Bohannon Estacion_Aguada_Cecilio Espacio_recíproco Elisabeth_Theurer Escuela_Shakya Estacion_de_Pina Estacion_Laferrere Eolophus Fauna_de_australia Esteban_I_Sidarouss Educación_bilingüe Estación_Presidente_Illia Formula_Asia_V6 Escuela_cultural_historicista Francisco_Madero_(Buenos_Aires) Ejército_Real_de_Chile Estadio_Ciudad_de_Lanus-_Nestor_Díaz_Perez Ficaria_ranunculiflora Francisco_Aurioles_Moreno Eduard_Petzold Fernando_macedo_da_silva Federico_duque_de_Schomberg Escudo_de_Reino_Unido Estacion_Nyugawa

html map