Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Grupos_de_simetria Historieta_fantastica Antonio_Cortés Area_metropolitana_de_Nápoles Ausbausprache_Abstandsprache_Dachsprache Gótico_hispánico Montijo_(Panama) Arco_de_la_aorta Guédiawaye Guido_Rodriguez_Alcalá Antoni_Rovira_i_Virgili Morgan_(Metro_de_Chicago) Andersen Anacronía_(literatura) Heches Aptenodytes_papua Hundimiento_del_rms_lusitania Hodmezővasarhely Asterochiton_simplex Mountlake_Terrace_(Washington) Ardea_picata Hipogonadismo_secundario Auna Humberto_de_la_Cruz_Núnez_Cubillas Arenaria_congesta Guildo_Hat_Euch_Lieb! Atopochilus_mandevillei Hemigordiopsinae André_Castro Aries_(astrologia) Hajdúböszörmény Angel_María_Cortellini_y_Hernández Moda_lolita Armagon Guerra_y_paz_(pelicula_de_1956) Arrondissement_de_Pontarlier Asociacion_para_la_investigacion_de_medios_de_comunicacion Motores_de_búsqueda Highway_star Aujargues Grupo_por_la_europa_de_las_democracias_y_de_las_diferencias Atentados_del_11_de_marzo_de_2004:_Reacciones_politicas Asterix_el_Galo_-_El_regalo_del_Cesar Androgino Harry_Potter_y_la_piedra_filosofal Miss_Universe_Organization Mugílido Animal_nocturno_(álbum) Hard_Rock_Hallelujah Aspathines_aeneus André_René_Roussimoff Astragalus_leucanthus Monumento_Histórico_Nacional Hernan_Vidaurre Guerras_civiles_argentinas

html map