Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Gastronomía_de_Castilla_y_leon Robert_Lange Independencia_del_Perú Roberto_Scandiuzzi STP_Tour Rocket:_Robot_on_Wheels Richview_(Illinois) Fundacion_Autor Rote_Grutze Iglesia_de_San_Ignacio_(Medellín) GnuGK Tyttocharax Inaki_Txueka Una_mirada_a_la_oscuridad_(película) Fuego_Negro Urostigma_benjaminum Indicadores_Clave_de_Desempeno Municipio_de_Franklin_(condado_de_Pulaski,_Indiana) Glaciar_Pío_XI Glorieta_José_Maria_Izquierdo_(Sevilla) Gas_hilarante Rosaleda_de_los_Jardines_de_El_Buen_Retiro Gerardo_García Union_Postal_de_las_Americas,_Espana_y_Portugal Rogelio_Yrurtia Rhapis_flabelliformis Glirido VISA Saber_y_Ganar_(Peru) Gobernador_del_Cesar Frederic_Passy Gastronomía_de_Bangladesh Municipio_de_Garnavillo_(condado_de_Clayton,_Iowa) Roca_detrítica Ignacio_Copani Municipio_de_Davison_(condado_de_Genesee,_Míchigan) Uniao_Sao_João_EC Municipio_de_Getty_(condado_de_Stearns,_Minnesota) Turrón_Dona_Pepa Trippa_alla_fiorentina Gabriel_García_Hernandez Ruta_Provincial_55_(Chubut) Galidictis Trollveggen Tupaia_moellendorffi Río_Periyar Giovanni_del_Biondo Remedio_para_melancólicos Municipio_13_Haw_River_(condado_de_Alamance,_Carolina_del_Norte) Tuzla_(Raion_de_Tatarbunary) Iglesia_Nacional_Española_de_Santiago_y_Montserrat Umbral_electoral Félix_Mendoza Turrialba_(pueblo) Ie,_Okinawa

html map