Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Glucosa-6-fosfatasa Iglesia_Matriz_de_El_Salvador_(Santa_Cruz_de_La_Palma) Relación_matemática Municipio_de_Douglas_(condado_de_Audubon,_Iowa) Rockpunk S._D._L. Fuerza_Aérea_y_Defensa_Aérea_del_Ejército_Popular_Nacional G._P._Kuiper Municipio_de_Florence_(condado_de_Williams,_Ohio) Roche_sur_Linotte_et-Sorans-les-Cordiers Gigolo Tritoma Fritz_Walter_(futbolista,_1960) Geodiversidad Municipio_de_York_(Dakota_del_Norte) Gestión_Integrada_de_Zonas_Costeras Rumex_interruptus Ron_Williams Reverberancia Ruggero_Deodato Rio_Smoky_Hill Río_mamoré Rolling_Band Freddy's_Dead:_The_Final_Nightmare Ruben_Calderon_Cecilio Rozalén_del_Monte_(Cuenca) Rhoifolin Freixo_de_Espada_a_Cinta_(freguesia) Un_chihuahua_de_Beverly_Hills_2 Funciones_sociales Frente_(anatomía) SGR_1806_20 Rio_san_salvador_(uruguay) From_me_to_u Municipio_de_Barton U_2R Fraticelos Tropilis_aemula Municipio_de_Campton_(condado_de_Kane,_Illinois) Trigo_del_diablo Fraxinus_strigata Freibergita Fundacion_Europea_para_la_Gestion_de_la_Calidad Municipio_de_Perry_(condado_de_Tippecanoe,_Indiana) Reinaldo_Arenas Union_Jack_(comic) Fumigación Ruperto_Herrera_Tabio Gartenkalender Gambusia_echeagarayi Municipio_de_Norphlet_(condado_de_Union,_Arkansas) Iglesia_Parroquial_Santo_Domingo_de_Guzmán GTA:_San_Andreas Reptile_(Mortal_Kombat) Riane_Eisler

html map