Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Belvidere_(condado_de_Montcalm,_Míchigan) Municipio_de_Hokah_(condado_de_Houston,_Minnesota) Relacion_de_compresion Río_Carampangue Municipio_de_La_Crosse-Brookdale_(condado_de_Rush,_Kansas) Triinu_Kivilaan Sabado_Show Rim-Sin_II Rochefort_sur_la-Cote Ruben_Martinez_Núnez Félix_Navarro_Rodríguez Georges_Hergé Unión_de_Ateos_y_de_Agnósticos_Racionalistas Río_Fuy Reina_Dª_Sofía Gimnuro_enano Municipio_de_Strabane_(Dakota_del_Norte) Municipio_de_Quarry_(condado_de_Jersey,_Illinois) Gifford_(Washington) Ross_(desambiguación) Umbral_epidemiologico Robert_Guiscard Municipio_de_St._Thomas_(condado_de_Franklin,_Pensilvania) U._P._A. Universidad_Politécnica_de_Guanajuato UEFA_Europa_League_2011-12 Rio_Canón_Verde Funcion_logaritmica Generalitat_de_la_Comunidad_Valenciana Friedrich_Heyne Galerida_theklae Universidad_de_los_Andes_(Venezuela) Tsukiji_Fish_Market Gamaliel Ulex_nanus_var._remotus Rhododendron_lapponicum Ines_Duarte_secretaria Ugny_l'Equipée Ronald_Uviedo Rumba_Tres Trichothyse Iglesia_de_San_Bartolome_(Torreblanca) Galeruca_sardoa Gerardo_Priego_Tapia Girolamo_Giardina Galeus_cadenati Trimma_kudoi Gabinete_de_Valentín_Canalizo University_of_Massachusetts_Amherst Municipio_de_Prairie_(Dakota_del_Norte) Utsunomiya_(Tochigi) Iglesia_de_Santa_Catalina_y_San_Agustin Reinhard_Selten Tulio_Triviño SPO_Rouen_Basket

html map