Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ananké_(luna) Género_sinfonico-coral Huracán_Bill_(2009) Monahans_(Texas) Hormigón_bituminoso Montaigut_le_Blanc_(Puy_de_Dome) Guerra_de_los_Cien_Años_(1415-1429) Aurelio_Valerio_Maximiano Asociacion_Deportivo_Pasto Anna_Rozenshtein Hematoxilina_acida_fosfotungstica Antoni_Bulbena_i_Tussell Anatidae Atrobucca_trewavasae Guillermo_Rejon Anualidad_(romana) Monje_basiliano Guy_Kawasaki Molly_Bobak Historia_de_Manlleu Monterrey_(Nuevo_León) Anaxyrus_baxteri Andres_Tacuari Hiroshima_(canción_de_Sandra) Arte_gótico_en_España Henrietta_(Texas) III_Keruleti_TVE Auberives-en-Royans Historia_de_la_provincia_de_Tucumán Hegemonica Arturo_Noguerol Arturo_Arnaiz_y_Freg Himno_Nacional_(Bulgaria) Mulege_(Baja_California_Sur) Apio_Claudio_Craso_(decemviro) Antonio_María_Rouco Monolepta_sublata Archivo_General_Militar_de_Segovia Honda_Integra Area_ambientalmente_fragil Guillermo_Mordillo Angelica_breweri Haeundae_I_Park_Marina Animales_vertebrados Hernan_Díaz Hector_Miguel_Bautista_Lopez Multiplan Hacienda_San_Pedro Hierba_de_la_arana Moises_Ibn_Ezra Hyndman_(Pensilvania) Hawthorne,_California Hordes_of_Chaos Austur_Hunavatnssysla Ibira_berá

html map