Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arte_cisterciense Andranik_Madadian Asociacion_Chilena_de_Críquet Ardira Hedysarum_canadense Hatillo_(Hatillo) Monasterio_de_Santa_María_la_Real_de_Las_Huelgas_(Valladolid) Mitsubishi_Zero Aspirado_(fonema) Auvernés Ano_4_adC Autopista_de_circunvalación_de_alicante Gyula_Alberty_Kiszely Athalia_(oratorio) Hyphaenia_apicalis Grupo_Suramerica Asterix_el_Galo_Astérix_gladiador Areslite HARM Hymenochaeta_grossa Monolepta_cumingii Augusto_Edmundo_Lobo_Barrientos Highfield-Cascade Antonia_Escribano_García-Conde Morinda_tinctoria_var_aspera Hick Hymenothrix Asparagus_densiflorus Mr_Bean_(serie_animada) Mortadelo_y_Filemon_-_Panico_en_el_zoo Aristida_lemmonii Arquitectura_del_Barroco I_Supremo_Poder_Ejecutivo Hori Hierodula_schultzei_brevis Antonio_de_Bolòs_y_Vayreda Andrew_Bryan Hancock_(Minnesota) Idioma_Indostánico Harry_Potter_5 Moneda_(española) Moca-Croce Monomma_asymmetricum Moulins_sur_Yèvre Areopagítica Historia_de_la_medicina_tradicional_china Mozilla_Firefox_1.5 Hotlinking Mision_de_Observacion_de_las_Naciones_Unidas_en_Georgia Gustavo_Cuervo Arteria_articular_superior_externa_de_la_rodilla Augusto_Enriquez_Balbi Millonésimo Modelka Hitchcock_(Oklahoma)

html map