Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

J_K._Huysmans Jesús_Alcaraz_Rodriguez Lista_de_provincias_de_España_por_superficie John_Glover_Roberts,_Jr La_interprete La_Caja_de_Pandora_(banda) Isla_de_Als La_vida_de_Samuel_Johnson Jagged_Little_Pill,_Live Lagunas_de_Atillo Jolalpan Jan_Peder_Syse Julio_Hirschfield_Almada Javier_Nunez_Molano Laboratorios_Almirall James_Shelby_Downard KUU Kuah Julio_Galan_Martin Jose_Sepe_Tiarayu Lista_alfabetica_de_elementos_quimicos Karl_Frederick_Fallén Ivan_Séchenov Jose_Manuel_Ramos_Horta Jose_de_Madrazo Juramento_del_Juego_de_Pelota Jason_&_the_Scorchers Kiwi_marron Irene_de_Grecia,_duquesa_de_Aosta José_Cazorla Licinini Jardin_Botánico_del_I_A_V Kitab_i_Iqan Liang_Barsky Juan_Cristóbal_Gundlach Jose_Carlos_Fuertes_Rocañín Kağızman Juniperus_sp Inés_de_Chatillon La_Senora_(serie_de_TV_de_Espana) John_Bull_(compositor) Jose_Luis_Diez_y_Perez_Munoz Lema_fundamental_de_teoria_de_cribas Lago_del_Desierto Juncus_trifidus Kingia_australis León_Trotski Interior._Leather_Bar. Jean_Marie_Faustin_Goedefroid_de_Havelange José_María_Piran José_Antonio_Sánchez_(politico) Jardín_Botanico_de_Omaha Lilioceris_rondoni Juan_de_dios_filiberto Julija_Skopa

html map