Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lista_de_provincias_de_los_Países_Bajos Johann_Zorn Lays Lagarde_(Ariège) Juan_Manuel_Saavedra_Navarro Issaguen Jan_Brueghel Kunthia_deppii Jaime_Vicens_Vives Jean_François_Hernández Instituto_Tecnologico_de_Culiacan Lighterman Jean_François_Victor_Aicard Joseph_A._Lesniewski Libre_empresa Lista_de_episodios_de_Sonic_X Kattis_Ahlström La_Torre_d'En_Besora Itamar_Even-Zohar Kokoretsi Jueves_de_Comadres Literatura_alemana Linea_B_(Ushuaia) Kore Ion_Moldovan Jardín_Botanico_Lomonósov La_Castellana Jardin_Botanico_de_Monte_Baldo Laurent-Joseph-Marius_Imbert José_Cañizares_Doménech Juego_macabro_2 Las_profecias_de_Amanda K´naan Jorge_Julio_López Karoly_Nagy_Fundacion_Astronómica_de_Utilidad_Pública Isla_de_Fuego José_Luis_Garcia_Zalvidea La_Virgen_del_Camino_(León) La_Tragantía K-Paz_De_La_Sierra Ley_Orgánica_1/2004_de_Medidas_de_Proteccion_Integral_contra_la_Violencia_de_Género La_boda_de_la_chica Juan_Pedro_Ramírez_López Israelitas Isaac_Lopez_Arregui José_Asensio Isla_Zuqar Korovina Isabel_de_York Jardín_Botanico_de_Adorf Jefe_de_operaciones Kamtchia Jardin_Botanico_de_Investigación_de_Hannoversch_Munden Janusz_Palikot Jairo_Varela_Martínez

html map