Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Roville_aux_Chenes Rutilus_rutilus Gimnasia_artistica_en_los_XXI_Juegos_Centroamericanos_y_del_Caribe Reprocesamiento_del_combustible_nuclear Gertrude_B._Elion Gastronomía_de_Australia Ingeniería_genetica_de_flavonoides Roman_Alis Giroscopo_cuantico Represa_de_Yacyreta-Apipé Troa_de_epiro Municipio_de_Francisco_I._Madero_(Coahuila) Frithia Félix_Palomares_Poveda Ria_Novosti Gabriel_Jimenez_Remus Tritón_pigmeo Reino_de_Buyeo Reserva_Natural_de_las_Islas_Columbretes Río_Tinkisso Triple_Corona_del_Water_Polo_Argentino Municipio_de_Green_Garden_(condado_de_Ellsworth,_Kansas) Independiente_(ciclismo) Roccaraso Rig_vedá Gerotecnologia Municipio_de_Burr_Oak_(condado_de_Lincoln,_Misuri) Municipio_de_Hatfield_(condado_de_Montgomery,_Pensilvania) Tringganu Unidad_4 Municipio_de_Tobin Rio_de_Moinhos_(Abrantes) Tuñon GCBA_(desambiguacion) Rock_'n'_Oz Muscari_kerneri Requinoa Ruta_Estatal_de_California_263 Reynaldo_Lecona Iglesia_de_San_Andrés_Apostol Río_Quemquemtreu Ulker_Bisküvi_Sanayi_A.Ş. GSTB-V2/A Utricularia_rotundifolia Municipio_de_Chippewa George_(nombre) Roussac República_de_Cordoba George_William_Hill Río_Branco_(Roraima) Relaciones_Metricas_en_el_Triangulo Municipio_de_Jefferson_(condado_de_Elkhart,_Indiana) Inmigracion_iraní_en_Mexico Infestación S_I._P.

html map