Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Escalante_(cráter) Facultad_de_Odontología Esencia_Natural F._C._Alliance_Äischdall Expedición_de_investigación_antartica_britanica,_australiana_y_neozelandesa Fragata_blindada_vitoria Estacion_de_Hospital_Sant_Joan_Despi_TV3 Esqui_alpino_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Garmisch_Partenkirchen_1936 El_sueno_de_una_noche_de_verano_(opera) Football_Club_Spartak_Sofia Elgoog Edouard_Carouy Ferocactus_chrysacanthus Estación_de_Llíria_(Metrovalencia) Elecciones_Autonomicas_Vascas_(1980) Entropía_topologica_en_física Forma_del_Estado Francisco_Portillo Enrique_de_la_Uz_López Else_Annelise_Jørgensen Enlace_carbono_hidrogeno Ellston_(Iowa) Enfermedad_maníaco_depresiva Fiesta_de_San_Juan_del_Monte Esfingomanómetro Fernando_i_de_habsburgo Fall_Into_The_Sky Eunota_togata Fortaleza_de_Konigstein FZLN Ficocianina Envenenamiento_de_Aleksandr_Litvinenko Escuela_neoplatónica_de_Alejandría Encefalitis_de_San_Luis Francisco_Xavier_Frías_Conde El_Lero Elipsometría Estacion_Aérea_Naval_de_North_Island Estación_de_Parque_Fundidora_(Metrorrey) Erigeron_semiamplexicaule Eroski_Móvil Facultad_de_Filosofía_y_Letras_(Universidad_de_León) Ermac Elecciones_luxemburguesas_de_1979_al_Parlamento_Europeo Embalse_de_Cala Estación_de_Erstfeld Estación_Cañada_Verde El_sueno_de_la_camara_roja Estación_Dr._Cetrángolo Feel_(cancion_de_Kumi_Koda) Ernani_Rodrigues_Lopes Federacion_del_Voleibol_Argentino Francisco_Solano_Concha_Cienfuegos Eurolot Eulalia_japonica

html map