Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Arrondissement_de_L'Haÿ_les_Roses Hart_(Durham) Atocion_rupestre Aspidoparia_ukhrulensis Monasterio_de_Jesus,_María_y_José_(Vélez-Malaga) Hotel_Marriot_Santiago_de_Chile Aspidoscelis Modelo_de_Kubler_Ross Arca Andres_Pedreno_Muñoz Ar_Pharazon Mulzencab Humberto_Silva_Ochoa Arthur_Henderson Mothra Houston_(rapero) Historia_de_la_Guerra_del_Peloponeso Headolaf Ayelo_de_Rugat_(Valencia) Azaderas Avenidas_Bedford–Nostrand_(linea_Crosstown) Asociacion_para_la_Integracion_de_Cantabria_en_Castilla_y_León Idioma_cantabro Horribates_minimus Asociacion_de_la_familia_romanov Ano_1169 Arracacha_esculenta Australoheros_charrua Hidrógeno_pesado Hashemi Augusto_César_Ferrari Misa_de_visperas Hjorleifur_kvennsami_Hjorsson Anthyllis_lusitanica Aplatamus_uniformis Helado_de_judia_azuki Avergonzar Historia_de_la_Unión_Cívica_Radical:_1943-1955 Guayas_y_Quil I_like_to_score Ash_J._Williams Ards_Football_Club I_Am_Unicorn Grosseto_calcio Historia_de_Burkina_Faso Hydrolycus_wallacei Hsisosúquidos Anti-padrino Anos_1890_a_C Harald_Scavenius Hoy_empieza_todo(pelicula) Hon'inbo_Shūsaku Ayuntamiento_de_Cuenca Aspidytidae Arcedio_Álvarez

html map