Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Terapia_dialéctica_conductual Salmo_116 Transports_Metropolitans_de_Barcelona San_Bartolome_de_Huacho T_A.O. Síndrome_de_fatiga_crónica_y_disfunción_inmune Stevie_Nicks Soy_Gitano Scelida_balyi Santa_Inês_(Paraná) Torneos_de_ajedrez Sinfonía_Pastoral San_Miguel_arcangel The_Oceania_Football_Confederation Semana_Santa_en_El_Puerto_de_Santa_María Telefonos_Móviles Símbolos_de_países_para_competiciones_deportivas_(en_espanol) Santa_Sofía_(desambiguación) Sacrificios Servidor_de_computadora Saint_Julien-lès-Montbeliard Tetraetilo_de_plomo Statistisches_Landesamt Sindicato_de_Obreros_del_Campo Sardigna_Natzione Senna_Comasco Svg Seleccion_nacional_de_futbol_de_Letonia Servicio_Aragones_de_Salud Seventeen_(canción) Theristicus San_Antonio_Tedzidz Sinfonía_n_9_(Dvořak) The_Time_of_Our_Lives Scaramouche_(Rafael_Sabatini) Salto_Yosemite Sombrero_de_tres_picos Teresa_De_Lauretis Sulphur_Springs_(Texas) Tatiana_Lébedeva Torneo_2012_(Tercera_B_Chile) Star_Wars:_Galactic_Battlegrounds San_Justo_(Santa_Fe) Sainte_Gemmes-sur-Loire Sicosomatico Sinfonias_Salomon Tetraedricas Saint-Hippolyte_Pyrenées-Orientales Subsidiariedad_(Iglesia_católica) Teyleria Sheikha_Haya_Rashed_Al-Khalifa São_Mamede_de_Infesta Suilen Todos_los_nombres Saint_Gonlay

html map