Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sanguiñuelo_florido Tito_Duarte Seine_et-Marne Simplemente_(desambiguación) Santa_Maria_de_Retortillo Teoria_y_practica_en_la_Grecia_Antigua Teatro_Circo_de_Albacete San_Quirce_del_Rio_Pisuerga Subgenero_Platyaechmea Tamas_(desambiguación) Teoria_Sintética_de_la_Evolucion Skanderbeg Sartes Terror_en_estado_puro Tour_de_Filipinas Selección_de_fútbol_de_Portugal Sancha_Alfonso_de_León Sonajas_(desambiguación) The_Alamo_(película_de_1960) Terremoto_de_Sylmar Scinax_albicans Saint_Jean_de-Buèges Shakira The_Omega_Man Tasyir Stephan_Letter Se_lo_que_hicisteis Transaminasa_glutamico_oxalacetica Suur_Munamägi Tecnologico_(estacion) Stone_Park_(Illinois) Terapia_de_protones Susan_(Desperate_Housewives) The_Rainbow_Thief Santibanez_de_Valdeiglesias Termomicrobios Sulaiman_al_Mustain Timothy_Ahearne Toma_de_Ojinaga Santos_la_pelicula Stratsimir_de_Kran Take_a_Bow_(canción) Sylvain_N'Diaye Teoría_general_del_empleo_el_interés_y_el_dinero Socialización_(desambiguación) Sujeto_Verbo_Objeto Saint_Jean-Lespinasse Super_Bowl_XXV Salvador_(2006) Thlaspi_neglectum Silicularia Serapias_oxyglottis_var._pallescens Tollo_Negro_Aliblanco Temporada_2002_de_la_CART_World_Championship_Series Sandoñana

html map