Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Vernou_sur_Brenne Agua_pesada Al-Maqqari Chargey-lès-Port Alberto_Parreira Constitucion_de_Apatzingan_(estacion_de_Metrobús) Abū_Bakr_Yaḥya_al_Ğazzar_as-Saraqusṭī Cofradía_de_Nuestro_Jesus_Nazareno_de_Úbeda Advanced_Dungeons_and_Dragons_Hillsfar Volkswagen_Atlantic Valië Cimborio Abraham_Nicolas_Amelot_de_la_Houssaye Waterville_(Ohio) Consejo_Legislativo_del_Estado_Anzoategui Villavieja_(Castellon) Vireo_plumbeus XHLEG_TV Club_Atletico_Nunorco Condado_de_Strafford Wolfgang_Eccarius Aberystwyth_Town_FC World_Council_of_Churches Acanthostracion_guineensis Ciudad_romana_de_Segóbriga Ciudadana Acrossocheilus_yalyensis Ciudad_Gustavo_Diaz_Ordáz William_Withey_Gull Chicleros Acento_(periódico) Yevhen_Selezniov Wide_Ruins_(Arizona) Vena_cervicalis_profunda Conferencia_de_las_Naciones_Unidas_sobre_Normalizacion_de_Nombres_Geográficos Colonias_administrativas Varsity_Blues A_C_White Christian_August_Friedrich_Garcke Aeródromo_de_Casarrubios_del_Monte Agathosma_hortensis_var._spontanea Châlons-du-Maine WordPerfect Consejo_Superior_Universitario_Centroamericano Condado_de_Esclafana Wii_Fit_U Videojuegos_de_1999 Verdeo_de_la_aceituna Aeroflot-Don Como_Obelix_cayó_dentro_de_la_marmita_cuando_era_pequeno Conuco Claudio_Daniel_González Yalal_al-Din_Rumi Woodlyn_(Pensilvania) Web_api

html map