Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Thomas_Babington_Macaulay Sisicottus The_Diary_of_Horace_Wimp Srimati_Radharaṇi Sium_apium Saint_Coutant_(Deux_Sevres) Super_Adventure_Rockman Tautologia_(retorica) Transformer_(album) Santiago_Bonilla Silene_suecica Saint-Haon-le-Chatel The_Killing_(serie_de_televisión) Time_Machine_(álbum) Segunda_División_de_Espana_1928_29 Sangüena Salvador_Gallardo_Davalos SyFy Seducción_publicitaria Sociedad_Española_de_Agricultura_Ecológica San_Apolinar_de_Rávena Skoczow Sao_Goncalo_(Amarante) Selva_de_Doramas Saint_Hilaire-Cottes Step_Up_(cancion) Telmatobius_ignavus Sta._Elena Tal-Rasha TV_Boliviana Saint_Jean_de-la-Neuville St_Edmund_Hall_Oxford Salón_San_David Thymallus_yaluensis Salar_de_Atacama Stanley_Richieri_Afonso Tolbanos_de_Avila Talasa_(satélite) Sede_titular_de_Caesarea_en_Palestina_de_los_Greco_Melkitas Tirahojas_gargantigris Thelyra São_Pedro_do_Jarmelo Tom_Wright_(actor) Taifa_de_Lérida Spodoptera_littoralis Santiago_Guerrero The_Heist Suri_tribu Thalassochernes_taierensis Salamanca_(municipio,_Mexico) Salto_de_Uzquiza Todos_nos_llamamos_Ali Spider-Man_3_The_Official_Soundtrack Seleccion_de_fútbol_de_Brunéi Satélite_meteorológico

html map