Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Poligono_industrial_Landaben Old_Danish_Pointer Novion-Porcien Pico_de_las_Yeguas Parque_nacional_Kahuzi_Biega Parapithecidae Oscar_"conejo"_Pérez Médanos_(Buenos_Aires) Paraluteres_prionurus Parque_Simón_Bolívar_(Itaguí) Pablo_Marmol Ortmannia_cernua Picnic Palácio_Farroupilha O_Tempo_Nao_Para_(cancion) Plaustro Neolucanus_nitidus Parque_nacional_de_las_Cumbres_de_Guadarrama N_640 Oscar_Hernandez_(actor_español) Pias_(Monção) Phalaenopsis_erubescens Pedro_de_Alcantara_Téllez-Girón_y_Beaufort_Spontin Parque_nacional_Mariusa Parque_Científico_Tecnologico_de_Córdoba Phạm_Văn_Đồng Observatorio_San_José Philautus_steineri Planomalinoidea Neuvelle_les-la-Charité Notación_cor_chete Pilar_Narvión Pablo_Mañe Pablo_Anton_Marín_Estrada Patricio_David_Gomez_Barroche Napalpí_(localidad) Módem_por_software Nariñenses Neobisium_temniskovae Parroquia_San_Juan_Bautista_(Puno) Pecteilis_dianthoides Parques_nacionales_de_Finlandia Máxima_de_los_Países_Bajos Paleosuchus Nestoyita Old_Head_of_Kinsale Orthocarpus_castillejoides O_F_Müll. Pointe_a_la_Hache_(Luisiana) Paderne_de_allariz Pedro_Robinet Periodo_dinástico_arcaico Objection_(Tango)/Te_Aviso,_Te_Anuncio_(Tango) Osmán_I Ophiostachys

html map