Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Penitencia Pereiómero Pinillo_hueco Parque_Nacional_Los_Katíos Plan_España Península_Nushagak Número_de_osculacion_(problema) Nicolás_Mezquida Ouzouer_sur-Trézée Playboy_(revista) Nuestra_Señora_de_la_Salud_(Palma_de_Mallorca) Philip_Stubbes Patricio_Landa_Garza Par_craneal_3 Postcards_from_the_wedge Oposición_al_franquismo Penna_Sant'Andrea Pere_Serafí Negrilla_de_Palencia Ordenador_cuantico_de_Benioff Polarización_electromagnética NGC_263 Obdiplostemono Organizacion_territorial_de_los_Estados_Unidos_de_Colombia Notoxus_paradoxus Nymphalis_claudina Poblado_Uruguay Nyaya_Sūtras Postapocalipsis Palacete_de_Ayora Pedro_Subijana Penacho_de_moctezuma Numb Paraná_(Rio_Grande_do_Norte) Okavango Nesebar Odyssey_(álbum) Parque_do_ibirapuera Ojo_de_Halcón_(tecnología) Periódico_(publicación) Palacio_de_Gödöllő Paris-Levallois_Basket Parapholis_pycnanta Nicolás_de_Kanizsa Neolissochilus_benasi Paraje_natural_playa_de_los_lances Pappo's_blues Pitres_(España) Ohbaea Paul_Michell_Carrillo_de_Caceres Nur_Die_Liebe_LaBt_Uns_Leben Nydia_Quintero Pepe_Dominguin Papá_Noel Patrimonio_de_la_Humanidad_en_Bulgaria

html map