Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Oculto_(Doctor_Who) No_se_rindan North_Lindenhurst_(Nueva_York) Phalaena_Bombyx_eugenia Peñiscola Organizacion_político_administrativa_de_San_Vicente_del_Raspeig Piaggio_P.166 Nueva_Zelanda_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Squaw_Valley_1960 Palacio_del_Marqués_de_Ugena Pectin_esterasa Paul-Gabriel_d'Haussonville Nat_Geo_Wild_HD Odontesthes_bonariensis Para_Ti Natural_History:_The_Very_Best_of_Talk_Talk Piedra_Salmedina Napoleonico Ode_to_My_Family Organización_Árabe_de_Transportadores_Aereos Pedraplén NGC_365 Palilla Pearl_y_hermes New_Hartford_(Nueva_York) Pantalla_de_fósforo_láser Observatorio_Naval_de_Washington Pokemon:_Celebi:_A_Timeless_Encounter Phlomidoschema_parviflorum Parque_del_Retiro Pinatas OMG_(cancion) Plaza_de_armas_de_iquitos Música_tecno Palacio_de_São_Bento Pedro_Manuel_Chaparro Pino_de_cementerio Plaza_de_Toros_de_Tánger Pamiers Nava_(estructura_geomorfologica) Oscar_Gatto North_Windham_(Maine) Petrodromus_tetradactylus Palpoxena_viridis Pannes_(Loiret) On_the_6 Partido_del_Centro Ophrys_fuciflora_ssp._scolopax Oswaldo_Carrión Policlinico_Jose_Martí_Pérez Peso_(moneda_de_Uruguay) Neorudolphia Mushuššu Ocenebra_erinacea Pierre_Louis_Rouillard Nicolas_Windsor

html map